![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiNR4LU7VXrYFed04-ASTT_eHDI1vz9QO_0YliQEztGEZqGaxQ_UbHZnpA1nyzGttFffD6fS8WwhpXaHDQls_UUOQL836iZl0SLYIBvOJMYeWbr05vOiR_SEInkAvcDnI0zYpcOY2V9LbB2/s320/0626000027.jpg)
$6.50/lb in Chinatown. This one was about 1 lb. Super easy to eat: just slice in half and spoon out the fruit flesh (skin not edible). Consistency and taste a bit like a kiwi's but less sour. Beautiful pale lavender color on the inside, really interesting look on the outside. Too bad it's so expensive T_T.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiiZB62gbIJjqaOGatKFjqNJYRxweLmOcmaf7oboG0M88xcxsjW_yJhyyIGP5W7lTnzN0aJTxt1jfBN2oGHqdQiSTzGojoyTFew9_8ejprmaBi2dC0XXEsU37y9Rembu5OnE8HS1iDZ-WL1/s320/0626000027a.jpg)
No comments:
Post a Comment